کیفیت کابل شارژ و تاثیر آن در باتری گوشی

راهنمای خرید کابل شارژ مناسب

با پیشرفت تلفن های همراه و افزایش قابلیت های آنان اهمیت باتری بیش از پیش در این گجت ها احساس می شود. یکی از اصلی ترین عوامل اثر گذار بر باتری تلفن همراه کابل شارژ آن بوده که تاثیر آن هم بر سرعت شارژ و هم بر عمر باتری تلفن همراه زیاد است.

باتری های مورد استفاده در تلفن های همراه از نوع لیتیوم یونی بوده که بر اساس ظرفیت خود می بایست ولتاژ و جریان مشخصی را دریافت کرده تا شارژ شود. تولید ولتاژ و جریان مد نظر به عهده شارژر بوده و کابل وظیفه انتقال انرژی را بر عهده دارد. در گوشی های جدید که قابلیت شارژ سریع دارند علاوه بر شارژر کابل شارژ نیز می بایست تابع استانداردهای خاصی باشد تا باتری با سرعت مورد نظر شارژ شود.

در بازار لوازم جانبی تلفن همراه طیف وسیعی از انواع کابل شارژ مختلف وجود دارد. اما کارکرد کابل های متفرقه با کابل های اورجینال تفاوت زیادی دارد که به بررسی آن می پردازیم.

a - کیفیت کابل شارژ و تاثیر آن در باتری گوشی

خرابی باتری: باتری های تلفن همراه امروزه به شکل کاملا هوشمند عمل کرده تا کاربر نهایت بهره وری را داشته باشد. در هنگام اتصال گوشی به شارژ دستگاه مدار شارژ تشکیل شده را تشخیص داده و عمل انتقال انرژی را انجام می دهد. در زمان پر شدن باتری به شکل هوشمند این انتقال متوقف می شود. اما در کابل های غیر استاندارد به دلیل عدم تشکیل مدار استاندارد باتری به صورت مداوم انرژی دریافت کرده و حتی در زمان تکمیل شدن ظرفیت نیز از مدار خارج نمی شود. به همین دلیل استفاده از کابل شارژ غیر استاندارد می تواند باعث خرابی باتری دستگاه شما شود.

یکی دیگر از دلایل خرابی باتری قطع و وصل شدن های پیاپی آن در هنگام شارژ است که استفاده از کابل غیر استاندارد می تواند این موضوع را تشدید کند.

افزایش دمای باتری: همان طور که پیش تر عنوان شد هر باتری می بایست با ولتاژ و جریان متناسب شارژ شود. کابل های غیراستاندارد قادر به تثبیت ولتاژ و جریان ورودی به دستگاه نیستند و این دو پارامتر به طور پیوسته دچار تغییر شده که همین موضوع سبب گرم شدن بیش از حد باتری دستگاه می شود. لازم به ذکر است اصلی ترین دلیل خرابی باتری لیتیومی گرما است.

سرعت شارژ پایین: درون کابل شارژ یک رشته سیم قرار داشته که جریان تولیدی را به باتری موبایل می رساند. چنانچه این رشته سیم از کیفیت پایینی برخوردار باشد قادر به انتقال انرژی با جریان استاندارد نیست و همین موضوع سبب افزایش مدت زمان شارژ دستگاه می شود. به عنوان مثال اکثر گوشی های سامسونگ از تکنولوژی شارژ سریع یا فست شارژ پشتیبانی می کنند که لازمه این موضوع شارژر و کابل استاندارد آن است. حال چنانچه از کابل های متفرقه بی کیفیت به جای کابل شارژ سامسونگ استفاده شود عملا تکنولوژی شارژ سریع بلااستفاده خواهد بود.

b 1024x972 - کیفیت کابل شارژ و تاثیر آن در باتری گوشی

عمر پایین: نحوه استفاده تاثیر زیادی در طول عمر کابل دارد. اما کابل شارژ غیراستاندارد به دلیل استفاده از مواد بی کیفیت به سرعت دچار قطعی شده و از کار خواهند افتاد. بنابراین توصیه می کنیم در هنگام خرید به بهانه قیمت پایین تر به سراغ کابل های ارزان نروید چرا که طول عمر پایین این کابل ها باعث تحمیل هزینه بیشتر به شما خواهد شد.

اما تنوع سوکت های شارژ و ترویج استفاده از USB Type C سبب شده اخیرا استفاده از تبدیل هایMicro USB بهUSB Type C  افزایش یابد. در مبدل USB استاندارد یک مقاومت تعبیه شده که سبب می شود جریان عبوری از حد خاصی بالاتر نرود. به طور کلی توصیه ما این است به جای استفاده از تبدیل اقدام به خرید یک کابل شارژ Type C استاندارد نموده چرا که در طول زمان ممکن است تبدیل دچار خرابی شده و در مدار اتصال کوتاه ایجاد نماید.

تاثیر کابل شارژ غیر اصلی بر گوشی های آیفون

گوشی های آیفون به دلیل استفاده از فناوری انحصاری و رده بالا در برابر لوازم جانبی حساس تر هستند. گران قیمت بودن کابل شارژ آیفون سبب می شود افراد اقدام به خرید کابل های متفرقه بی کیفیت کرده که همین موضوع سبب خرابی باتری گوشی خواهد شد.

بسیاری از کاربران گوشی های آیفون پس از خرید کابل شارژ غیر اصل مشاهده می کنند که سلامت باتری آنها با سرعت بیشتری به نسبت قبل کاسته می شود که دلیل اصلی این موضوع استفاده از کابل های متفرقه است. آسیب رسیدن به باتری تنها بخشی از مشکلات این کابل ها بوده و در برخی موارد مدار شارژ و IC های دستگاه نیز دچار مشکل می شوند.

c - کیفیت کابل شارژ و تاثیر آن در باتری گوشی
میزان رضایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *